Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate reincarcare electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate reincarcare electronica

As dori pareri referitoare la inregistrarea in contabilitate a sumelor incasate de la clienti pentru reincarcarea electronica a cartelelor de telefonie mobila ( factura cu desfasuratorul vanzarilor efectuate se emite saptamanal la inchiderea saptamanii. La valoarea facturii se calculeaza un discount care reprezinta de fapt obtinut in urma acestei activitati. Care este monografia contabila in acest caz? Multumesc !
(1) Incarcarea prepay:

a) plata numerar:
5311 = 704
5311 = 4427

sau

b) plata cu card:
5121 = 704
5121 = 4427

(2) Facturarea:
628 = 401
4426 = 401
401 = 767
Atunci cand inregistrezi discount-ul (ct 767 ) , trebuie sa ai grija la evidentierea TVA aferenta, avand in vedere ca se va diminua TVA deductibila.
Va multumesc !