Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare concediu prenatal

Daca sunt angajata la 2 companii, la compania X de 3 ani iar la Y(contract part-time) de pe 20 iulie 2019 si eu am întrat in prenatal de la 1 ianuarie 2020, compania Y imi plateste prenatal? Il poate recupera de la stat?
Sau pot intra in prenatal doar de la compania X si la compania Y sa mai aștept?
Stiu ca e vorba de stagiul de cotizare de minim 6 luni, ceea ce la compania Y nu il am. Sunt 5 luni si 10 zile...

Multumesc!
alexandrabozga, utilizator
Puteti intra in prenatal de la ambele companii ... cele 6 luni de stagiunu trebuie sa fie la fiecare angajator, se pot cumula de la mai multi angajatori.

Angajatorii va platesc indemnizatia de concediu de maternitatea, dupa care o recupereaza de la casa de asigurari de sanatate.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Puteti intra in prenatal de la ambele companii ... cele 6 luni de stagiunu trebuie sa fie la fiecare angajator, se pot cumula de la mai multi angajatori.

Angajatorii va platesc indemnizatia de concediu de maternitatea, dupa care o recupereaza de la casa de asigurari de sanatate.