avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare concediu prenatal

Daca sunt angajata la 2 companii, la compania X de 3 ani iar la Y(contract part-time) de pe 20 iulie 2019 si eu am întrat in prenatal de la 1 ianuarie 2020, compania Y imi plateste prenatal? Il poate recupera de la stat?
Sau pot intra in prenatal doar de la compania X si la compania Y sa mai aștept?
Stiu ca e vorba de stagiul de cotizare de minim 6 luni, ceea ce la compania Y nu il am. Sunt 5 luni si 10 zile...

Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 23 Ianuarie 2020
alexandrabozga, utilizator
Cel mai recent răspuns: alexandrabozga , utilizator 10:16, 24 Ianuarie 2020
Puteti intra in prenatal de la ambele companii ... cele 6 luni de stagiunu trebuie sa fie la fiecare angajator, se pot cumula de la mai multi angajatori.

Angajatorii va platesc indemnizatia de concediu de maternitatea, dupa care o recupereaza de la casa de asigurari de sanatate.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Puteti intra in prenatal de la ambele companii ... cele 6 luni de stagiunu trebuie sa fie la fiecare angajator, se pot cumula de la mai multi angajatori.

Angajatorii va platesc indemnizatia de concediu de maternitatea, dupa care o recupereaza de la casa de asigurari de sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! vin și eu cu o nelămurire. octombrie 2016 - iunie ... Sabina T Sabina T Bună seara! Vin și eu cu o nelămurire. Octombrie 2016 - Iunie 2019 - angajată Ro Iulie 2019 - Ianuarie 2020 - străinătate Februarie 2020 - prezent - ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate Simona G9 Simona G9 Buna ziua, Sunt însărcinată și urmează sa intru în prenatal începând cu 1 Ianuarie 2020. In prezent sunt angajata pe perioada nedeterminata în doua ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Sofia01 Sofia01 Buna ziua! Daca sunt angajata part time la o firma si full time la alta, concediul medical de maternitate se plateste la ambele locuri de munca? Daca la jobul ... (vezi toată discuția)