Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cota parte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cota parte mostenire

Buna ziua ! Exista situatia urmatoare: 5 mostenitori directi + sotia si copiii celui de al 6-lea mostenitor (decedat).S-a facut succesiunea, cadastrarea si intabularea mostenirii(teren+case batranesti).Dorim vanzarea si in acest scop am mandatat toti mostenitorii pe una din surori sa se ocupe de aceasta.Insa, noi toti fratii suntem in varsta, dispersati prin tara, si pentru ca nu reusim sa vindem si ne este teama de decesul a inca unuia din noi (si deci probleme ulterioare cu nepotii...- abia am finalizat procesul cu unul din copiii fratelui decedat care se opunea vanzarii..., deci timp si f.multi bani pierduti..) , as dori sa stiu daca unul sau toti mostenitorii ar putea sa isi vanda cota parte indiviza (stabilita deja in instanta) unuia din frati dar cu conditia platii la vanzarea mostenirii ( ptr.ca altfel nu putem ..).Aceasta ptr.ca in cazul decesului unui frate/sora sa primeasca mostenitorii lui partea cuvenita, conf.cotei parti, din vanzarea mostenirii atunci cand se va realiza..., precum si de a preveni anularea /reinoirea procurii date pt.vanzare. Unii din mostenitori (nepoti) sunt stabiliti in afara tarii.., mai greu se poate gestiona situatia prezenta, cu 9 mostenitori, fiecare cu pretentia lui ref.la pretul de vanzare... Care este solutia juridica cea mai buna in acest caz si ce costuri ar implica ? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Buna seara,
DA, se poate.
Mergeti la notar si aratati conditiile vanzarii si care va fi momentul platii.