Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul impozit venit DU 2020 / probleme formular DU
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul impozit venit DU 2020 / probleme formular DU

Buna ziua!
Dupa publicarea DU 2020 am incercat o simulare. Pentru venituri din alte surse, in sectiunea I.1.1.B.DATE PRIVIND IMPOZITUL ANUAL DATORAT am completat punctul 6 "Venit Net". Am bifat in stanga optiunea "3--Alte venituri decat cele prevazute la art. 114 alin. (2) lit.l) .i m) din Codul fiscal" (nu gasesc care sunt aceste venituri; ma puteti lamuri va rog?)

Din pacate la punctul 8 Impozit anual datorat/Impozit pe venit datorat campul nu se poate completa (cu 10% din venitul net) si nici nu calculeaza automat. Daca bifez oricare din celelalte doua optiuni in stanga, formularul calculeaza automat 10% impozit pe venit.

Ati mai intampinat aceasta problema?

Multumesc!
xman_ghio, utilizator
Aveti codul fiscal din care sa cititi acel articol, la adresa urmatoare [ link extern ]
Buna seara!

Codul fiscal il am; multumesc!

Intrebarea era alta: in Declaratia Unica, aleg Venituri din Alte Surse si apoi Alte Venituri. Teoretic trebuie sa completez atat punctul 6 (Venit Net) cat si punctul 8 (Impozit Anual datorat). Dar doar punctul 6 este editabil, nu si punctul 8 (si nici nu calculeaza automat procentul de 10%)

Aveti idee de ce? Pentru ca impozitul acesta nu s-a retinut la sursa si trebuie sa il declar acum.

Multumesc!