Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamat la politie pentru alt obiect la posta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamat la politie pentru alt obiect la posta

Acum aprox. 7 luni am pus la vanzare un anunt pe olx cu niste adidasi iar in coletul de la posta pe care urma sa il trimit cumparatorului am pus alte obiecte.Ce mi se intampla daca mi s a facut reclamatie
Raspundeti penal pt inselaciune, impacati-va cu victima ca sa isi retraga plangerea.
Art. 244. -
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust și dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

gi-jane2, moderator
Intrebarea mea este cum dovedeste acea persoana ca nu a fost ce trebuia in cutie si cum de ma poate acuza din moment ce el putea sa acceseze continutul coletului si sa modifice si cu toate ca el a primit ce trebuie sa imi faca plangere cu motivul ca nu a primit.
Nu trebuie sa dovedeasca , trebuie sa faca plangere si se va cerceta. Chiar o sa ai tupeu sa spui ca ai trimis adidasi si el si-a pus carpe sau cartoane in colet ca sa iti faca plangere desi nu te cunoaste si nu are niciun interes ? crezi ca politistii au ciunga in par ?
ok am inteles ms de ajutor
Trebuie sa stiti ca empiric o singura escrocherie nu este o escrocherie. Doar cateva zeci sau sute de escrocherii vor face ca politistii sa urmareasca sarguincios un suspect. Altfel dosarul va ramane intr-un sertar, in care se va umple de praf.