Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... divort
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

divort

Buna ziua!
As dori sa stiu in ce consta divortul in momentul in care noi locuim in Germania. Eu nu mai locuiesc cu sotul, si parte din acte au ramas la el. El nu doreste sa coopereze. Ce e de facut in aceasta situatie?
Buna ziua, in situatia descrisa de dvs., trebuie sa introduceti o actiune de divort la instantele competente. Puteti obtine duplicat al certificatului de casatorie in baza caruia puteti divorta. Faptul ca domiciliul dvs. este in strainatate nu impiedica posibilitatea de a divorta doar ca vor dura mai mult comunicarile transmise de instanta ceea ce va face ca procesul sa dureze mai mult decat in mod obisnuit. De asemenea, veti avea nevoie de martori in dovedirea cererii dvs.
în condițiile în care niciunul dintre soți nu mai locuiește în România, cererea se va adresa Judecătoriei sector 5 București.
Sfatul meu este sa il convingeti sa divorțati amiabil si sa angajați avocat.
În caz contrar, o sa va coste mult avocatul deoarece procesul va fi foarte dificil.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat