Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este necesara autentificarea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este necesara autentificarea?

Cumpararea de catre o firma a unui chiosc proprietatea unei persoane fizice , pentru a comercializa produse ,necesita sau nu incheierea contractului de vanzare- cumparare in forma autentica sau nu?Daca nu, ce formalitati presupune aceasta vanzare- cumparare?
eu cred ca nu ,daca nu este constructie si e doar un chiosc metalic care trebuie sa aiba o autorizatie de constructie sau de amplasare.
buna ziua!
odata cu transmiterea dr de prop asupra choscului, se transmite si un dr de prop a asupra terenului?
daca da, este obligatorie forma autentica a contrct de v/c
Terenul apartine unei terte persoane juridice care ni l-a inchiriat noua dupa incetarea contractului de inchiriere cu proprietarul chioscului respectiv.
buna seara!
si dr de prop asupra chioscului cum a fost dobandit?
in principiu nu este necesara forma autentica pt un asemenea act.
NU e imobil prin destinatie? Chiar daca e constructie demontabila?...