Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara!

As dori sa știu cum se calculează indemnizația pentru creșterea copilului deci eu am lucrat in 2017 din luna a 6a pana in luna a 9 apoi am făcut pauza in 2019 m-am angajat din nou in luna A 6a 2019 și am rămas gravida ar trebui sa nasc pe 12 mai 2020 in continuare muncesc pot sa intru in creșterea copilului sau nu?multumesc frumos
Veniturile din 2017 nu se poat lua in considerare, depasesc perioada de doi ani, inainte de nastere.
In situatia dvs. ar trebui sa beneficiati de indemnizatie, calculata in functie de veniturile impozabile avute din Iunie 2019 si pana la nastere.
iunie 2018 - mai 2020 este perioada eligibila pentru CCC.

Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Aveti asa ceva in perioada sus mentionata?
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu am așa ceva am doar veniturile mele am și specificat din 12.06.2019 am cotizat și încă sunt angajata iar eu ar trebui sa nasc pe data 12 Mai 2020!Din câte am înțeles in 2017 nu se pun deci nu știu dacă o sa pot beneficia de indemnizația creștere copil
Cum am spus si in prima postare, cred ca va "incadrati" sa primiti aceasta indemnizatie.
Am înțeles va mulțumesc!