Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achiziționare apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achiziționare apartament ipotecat

Buna seara! As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Ce acte trebuie sa imi aduca proprietarul? Cum sa ma asigur ca e totul ok, ca ipoteca este ridicata? Multumesc
Buna ziua,
Cereti un Exras de carte funciara si vedeti unde este ipotecat ( banca, dezvoltator...) si apoi luati legatura cu acesta.
Apoi, toti trei ( dvs., vanzatorul si reprezentantul celui unde este ipoteca) mergti la un notar si stabiliti detaliile tranzactiei.
Sau stabiliti asta cu cel unde este pusa ipoteca.
Eu as trece in contractul de v/c si cel unde este pusa ipoteca, sa virez restul de plata a ipotecii direct in contul lui si diferenta la vanzator ( nu as vira toti banii vanzatorului si apoi sa plateasca el restul de ipoteca-poate nu o mai plateste...).