Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament cu ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament cu ipoteca

Buna ziua, doresc sa cumpar un apartament insa am cateva nelamuriri cu privire la ipoteca. Aparatamentul pe care vreau sa-l cumpar, are ipoteca neridicata si vreau sa ma asigur ca nu o sa am probleme pe viitor. Am vorbit cu agentul imobiliar si mi-a spus ca ipoteca o sa fie ridicata dupa ce banii ajung in contul actualului vanzator. Este posibil asa ceva?

Legat de modul de cumparare, o sa fie intocmit un ante contract cu un avans de 1000 de euro din partea mea, ce reprezinta cota parte din avansul pe care il dau ( 11.400 euro), restul sumei fiind obtinuta prin intermediul unui credit ipotecar.
Credeti ca sunt in regula aceste moduri de intocmire a actelor?
Va multumesc anticipat!
AnNemic64, utilizator
1. Da, este posibil asa ceva
2. Da, asa se intocmesc
Perfect, va multumesc! Ca idee sa fiu la ceva atent ( in special)? Sa nu fie probleme mai tarziu?
Ipoteca vanzatorului este de rang I.
El trebuie sa obtina in prealabil acordul bancii sale, pentru a va vinde apartamentul.
Dvs si vanzatorul veti incheia un antecontract, in baza caruia ii veti achita un avans din sursele proprii si veti stabili un termen limita pana la care sa finalizati vanzarea.
Daca creditul va este aprobat, se va incheia contractul de vanzare cumparare intre dvs si vanzator.
In aceeasi zi, dvs si banca veti incheia un contract de ipoteca si se va nota la Cartea Funciara ipoteca de rang II.
Banca dvs va vira banii direct catre banca vanzatorului si se va radia prima ipoteca.
Dvs veti ramane in Cartea Funciara numai cu ipoteca in favoarea bancii dvs.
raluk0207, utilizator
Perfect, multumesc mult pentru toate detaliile oferite. O zi plăcută!
Cu mentiunea ca (cel putin acum 5 - 6 ani cand am vandut noi), nu banca cumparatorului s-a ocupat de radierea ipotecii, ci noi ca si vanzatori, dupa ce suma a fost virata in contul bancii si creditul lichidat. Ca si diferenta intre situatii, noi am avut un cumparator cu cash, insa radierea ipotecii a durat undeva in jur de 30 de zile de la depunerea cererii de catre noi, vanzatorii apartamentului.