Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare nuda proprietate

Se poate vinde nuda proprietate fara acordul uzufructuarului ? In codul civil nu se precizeaza necesitatea acestui acord, insa am inteles ca la notar este necesar si acordul uzufructuarului. Nu inteleg de ce, din moment ce vanzarea nu ingradeste uzufructul, dimpotriva, cumparatorul ar fi de acord cu uzufructul.
nU e necesar acordul uzufructuarului daca se vinde doar nuda proprietate.
Stimata doamna,

Nuda proprietate poate fi instrainata, fara acordul uzufructuarului.

Si dreptul de uzufruct este cesibil.

gi-jane2, moderator

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimata doamna,

Nuda proprietate poate fi instrainata, fara acordul uzufructuarului.

Si dreptul de uzufruct este cesibil.

Multumesc pentru raspuns. Asa mi se pare corect, insa am fost la 2 notari si ambii mi-au zis ca trebuie sa vina si uzufructuarul la incheierea contractului ca sa isi dea acordul. Mentionez ca acesta este o femeie in varsta, de la tara, cu care este dificil sa te intelegi. De asemenea, anul trecut, nudul proprietar a vandut o parcela de pamant pentru care uzufructuarul a trebuit sa-si dea consimtamantul in fata notarului (s-a deplasat notarul la domiciliul batranei). De aceea zic ca nu inteleg de ce notarii procedeaza asa, cand legea nu impune necesitatea acordului uzufructuarului la vanzare nudei proprietati. E exces de zel sau ce sa cred ?!