Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Registru agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Registru agricol

Buna seara! As dori sa aflu ce inseamna sa fi inscris intr-un registru agricol in punctul denumit "Acasa",si care este legatura intre numarul de volume si pozitii agrare-mai precis,trebuie sa coincida?!Am descoperit o inadvertenta intr-o adeverinta , intre nr.de pozitii ,respectiv pozitia 49-vol 1 din 2008 ,si una total diferita, eliberata in 2019 -pozitia 45 -vol 1,mai mult,nu este mentionat nici proprietarul, ca in cea din 2008.

Va multumesc anticipat!
chalout, utilizator
Aceste lamuriri le obtineti la peroana angajata la primaria cu pricina.
Va multumesc de raspuns...sunt amanta constant!Am depus deja in 17.01 .2019 o cerere(in calitate de fica naturala- cu drept normal si firesc la informare ), eliberarea unuei copii cadstrale in care sa apara si actualul proprietar.Raspunsul primit este acelasi;nu apar in registrul agricol cu bunuri imobile aflate in proprietate personala-aceiasi incadrare de 57 de ani) ,si fara nici o documentatie aferenta ,care sa defineasca in clar,planul cadastral al proprietatii si proprietarul ei actual de drept.La fel de bine nu inteleg termenul cu care tatal meu natural,e denumit ca proprietar in sectiunea "Acasa",si sunt foarte derutata si intrigata ,de lipsa a 4 pozitii din cele 49,in adeverinta eliberata mie, pentru separare apa, din 2019,( fara nominalizarea proprietarului),asa cum aprea in cea din 2009.Am primit de fiecare data ca justificare, "rostogolirea" numerotarii pozitiilor,o data la cinci ani,si mi se refuza ostentativ vizualizarea actelor casei in familie,sau prin folosirea repetitiva,a unui bon de mana "foarte vechi"...:) Am dreptul sa depun o cerere tipizata pentru eliberare extras de carte funciara,in urma careia sa primesc o documentatie clara a planului case,a numarului de volume,roluri si pozitii ,inclusiv proprietarul actual?Si daca da..".de informare" sau "in extenso"?Va multumesc pentru timpul acordat,si pentru orice informatie ajutatoare.Cu stima,Popescu!
Imi raspunde ,va rog respectuos ,si mie,cineva la aceste doua intrebari succesive ?!Si insist,pentru ca imi este refuzat "dreptul la informare",si de catre primaria locala,de aproape un an,
de fiecare data cand solicit TOP/CAD,pe motiv ca sunt informatii "confidentiale" inclusiv ca raspuns la o cerere scrisa si inregistrata in 17.01.2020,si de catre referenzii Cartii Funciare, de o saptamana,pentru un EXTRAS DE CARTE FUNCIARA de INFORMARE -online-care nu are valoare legislativa,si ar trebui sa fie eliberat oricarui cetatean cu drept la informare,chiar daca este sau nu proprietar de imobil.A trebuit sa fiu mai intai programata,si obligata sa astept un raspuns plauzibil .Poate ma ajuta cineva sa inteleg cine anume,dintre functionarii publici ai celor doua institutii publice, are datoria moral-profesionala ,sa imi elibereze aceste doua informatii.VA MULTUMESC!!!
chalout a scris:

Buna seara! As dori sa aflu ce inseamna sa fi inscris intr-un registru agricol in punctul denumit "Acasa",si care este legatura intre numarul de volume si pozitii agrare-mai precis,trebuie sa coincida?!Am descoperit o inadvertenta intr-o adeverinta , intre nr.de pozitii ,respectiv pozitia 49-vol 1 din 2008 ,si una total diferita, eliberata in 2019 -pozitia 45 -vol 1,mai mult,nu este mentionat nici proprietarul, ca in cea din 2008.

Va multumesc anticipat!

chalout, utilizator
Persoana angajata la primarie,sustine de un an ca informatiile acestea sunt "confidentiale"!Si eu ...dar nu eterica!

APET_R a scris:

Aceste lamuriri le obtineti la peroana angajata la primaria cu pricina.