avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Data la care ma pot pensiona anticipat?Anul nasterii 1964 iunie 18 vechime 35 ani din care 12 grupa a doua.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:19, 1 Februarie 2020
Iunie 1964 Februarie 2027 62/8 33/8
Conditii:
-Varsta 57 ani si 8 luni
-Stagiu 41 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
La acest moment aveti aproximativ 38 ani de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul ... rebecca1708 rebecca1708 Buna ziua! Daca am varsta de 57 ani si 30 de ani vechime in campul muncii, ma pot pensiona anticipat partial? (vezi toată discuția)
Buna seara, as avea o intrbare pentru o prietena care ar dori ... Mariana Scurtulescu Mariana Scurtulescu Buna seara, As avea o intrbare pentru o prietena care ar dori sa iese la pensie anticipata si nu stie exact cand indeplineste conditiile. Este vorba de dna. ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Damiana64 Damiana64 Am 35 ani vechime si 54 ani varsta, am lucrat 17,8 luni in grupa a II a, cand pot iesi la pensie anticipat si cat va fi penalizarea? De ce nu se ia in ... (vezi toată discuția)