Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, As avea o intrbare pentru o prietena care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, As avea o intrbare pentru o prietena care ar dori ...

Buna seara,
As avea o intrbare pentru o prietena care ar dori sa iese la pensie anticipata si nu stie exact cand indeplineste conditiile.
Este vorba de dna. Lucretia Lazar, nascuta la data de 27.08.1964, cu o vechime de 33ani si 9 luni. Daca se poate o data exacta pentru a sti exact cand trebuie sa depuna dosarul. Multumesc frumos!
August 1964 Aprilie 2027 62/8 33/9
-Limita de varsta la 62 ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 8 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 9 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 9 luni, fara stagiul asimilat.