Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile

1.daca am un PFA , cu activitatea de arbitrii si cumpar echipament sportiv, sa spunem de 300 lei, atunci trebuie trecuta in lista de inventar?
2.trebuie calculata amotizarea si doar ea se deduce lunar ca si cheltuiala deductibila sin venitulbrut?
3.pot trece toata suma (300 lei) ca si cheltuiala deductibila in luna de achizitie?
george-neagu, moderator
Se discuta de calcularea amortizarii, si de trecerea in registrul inventar doar daca achizitionati mijloace fixe cu factura pe pfa, adica bunuri cu valoarea unitara de minim 2500 lei.
De trecere ca si cheltuiala deductibila in luna de achizitie se discuta doar daca sunt bunuri sub acea valoare.
george-neagu, moderator