avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata fara penalizari?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata fara penalizari?

Sunt nascuta in anul 1967, lucrez din luna septembrie 1983 si pana in prezent fara intrerupere. In aceasta perioada am 12 ani lucrati in grupa a II a. Pot sa ma pensionez anticipat fara penalizari? (agajat femeie)
Ultima modificare: Duminică, 2 Februarie 2020
sorin_1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:43, 2 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conditii de indeplinit:
Varsta 58 ani
Stagiu 43 ani, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
La acest moment aveti aproximativ 39 ani si 4 luni de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata marinela_doana marinela_doana Buna ziua Sunt născută în februarie 1967 și lucrez din 1985( 34ani din care 14 ani în grupa a 2-ua) Cand m-aș încadra să depun dosarul pentru ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare braduradu braduradu Buna ziua! Sunt nascut in decembrie 1964, lucrez din 1983 pana in prezent, din care 12 ani efectuati in grupa 2 iar restul in grupa 1. In acest timp mi-am ... (vezi toată discuția)
As vrea sa cunosc ? metulica metulica as vrea sa stiu cu cit mi se diminueaza pensia daca ies anticipat partial ?lucrez din anul 1980 si am 10 ani de grupa 2 multumesc (vezi toată discuția)