Forum Discuţii juridice Executare silită repartizare sume poprite in doua dosare de executare
Discuție deschisă în Executare silită

repartizare sume poprite in doua dosare de executare

Buna ziua,
Sunt in executare silita cu doua contracte : un card de credit si un credit de nevoi personale , la acelasi executor.Mi se retine din salariu 50% si se vireaza de la locul de munca 2 ordine de plata in care se specifica nr de dosar. Cu toate aceste, executorul a repartizat toti banii doar pentru creditul de nevoi personale, mentinand in felul acesta poprirea de 50% venituri. Daca s-ar fi repartizat conform ordinelor de plata s-ar fi acoperit suma pentru cardul de credit si s-ar fi inchis acel dosar de executare, iar de la locul de munca s-ar fi retinut doar 33% acum. Este legal ce face executorul? Multumesc.
Citează
Răspunde
Depuneti contestatie la executare.
Sumele trebuiau distribuite proportional cu creanta. Problema e ca la card aveti dobanda f mare , in felul in care procedeaza executorul, nu veti termina niodata de platit.
De unde stiti ca procedeaza asa ?
Mergeti sa aveti o discutie cu executorul.