Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si contract de munca simultan
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si contract de munca simultan

Buna ziua, as dori sa stiu daca este posibil (dpdv legal) sa am un PFA pe care sa fac anumite activitati si in acelasi timp sa am contract de munca pe perioada nedeterminata?
Cum se platesc taxele in acest caz?
Multumesc pentru raspunsuri.
O persoană titulară a PFA poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.
DA.
Plata impozitelor și a contribuțiilor se face separat pentru fiecare activitate.