Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas in cazul parintilor deportati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas in cazul parintilor deportati

Buna seara!
In cazul in care parintii au fost deportati din Bulgaria in Romania, iar ambii parinti au decedat, cei 2 copii pot lua pensie de urmas ?
Daca da, ma puteti ajuta cu o lege care prevede acest drept?
Multumesc anticipat!
Ce acte trebuie pt obtinerea pensiei de urmas de la bulgari .in urma decesului parintilor mei
care beneficiau de pensie de la bulgari..
Buna ziua am depus dosarul pentru pensie de urmaș deportați din februarie 2023 și nici acum nu mi se a trimis nici decizie de plata nu mai vorbesc mi au spus că a fost blocată legea .Ce pot face?