avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... APLICAREA LEGII 221/2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

APLICAREA LEGII 221/2018

SUNT PENSIONAT IN 1994, AM LUCRAT 29 DE ANI SI 27 DE ZILE NUMAI IN GRUPA I (STAGIU COMPLET), CA IMPIEGAT DE MISCARE LA CFR CALATORI (SIGURANTA CIRCULATIEI).
MA INCADREZ LA RECALCULARE CONFORM LEGII 221/2018?
CEI DE LA CASA DE PENSII SPUN CA AM BENEFICIAT DE AMBELE MAJORARI ALE PUNCTAJULUI MEDIU ANUAL. AM VREO SANSA IN INSTANTA? CE PASI TREBUIE SA URMEZ? MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:42, 10 Mai 2022
Bună seara domnule Carp,
Am câștigat în instanta (definitiv) in data de 03.03.2022 , reducerea stagiului de cotizare de la 30 la 20 de ani, dar mi s-a respins acordarea diferențelor pe ultimii 3 ani (termenul general de prescriptie).
Întrebarea mea este: pe legea 113/2021 care completează art.107 din legea 263/2010, pot cere acordarea diferențelor de la data pensionarii mele, fiind o eroare materiala? Ce se întâmplă cu perioada de 3 ani ce mi-a fost respinsa, pot sa mai ma leg de ea pentru acordarea diferențelor sau aceasta perioada este pierduta ?

adrian1944 a scris:

Domnule Carp, in cazul in care obtin hotararea judecatoreasca definitiva de reducere a stagiului complet de cotizare de la 30 ani la 20, pot solicita in cadrul termenului general de prescriptie recuperarea diferentelor pe 3 ani in urma (fiind vorba de revizuirea cuantumului pensiei mele)? Sunt sanse? Se practica treaba aceasta? Multumesc.

Eu nu-mi pot permite sa comentez hotararile judecatoresti.
De aici mai departe sunt probleme juridice care pe mine ma depasesc.
Pot sa va spun doar ca in cazul unei noi actiuni vi se va putea invoca "autoritatea de lucru judecat".
Eu nu am studii juridice.
Ramane sa va indrume juristii si avocatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua lege privind recalcularea pensiilor de grupa de la 01.10.2018 Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu In aceasta lege, privind recalcularea pensiilor de la 01.0ct.2018, a celor care au lucrat în grupa I-a și a II-a, cum este prevazuta recalcularea pentru cei ... (vezi toată discuția)
Despre decizia nr 15/2015 a iccj privind stagiul de cotizare FRD FRD Tatal meu a primit astazi decizia de trecere la pensie pentru limita de varsta. Doreste sa conteste aceasta decizie in termenul legal de 30 de zile . ... (vezi toată discuția)
Acordare spor de grupa Alidoi Alidoi Buna ziua, am intrat in pensie de varsta fara limita de varsta in 1996, pentru un handicap locomotor congenital. Vechimea la intrarea in pensie era de 27 ani ... (vezi toată discuția)