avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietate

Sunt Maria, 60 ani - Bucuresti, divortata in anul 2003.
Sunt coproprietar pe o garsoniera confort 3 . La divort , am convenit cu fostul sot sa locuiesc in ea neavand alte posibilitati.
Am fost casatoriti 10 ani in perioada august 1994 - mai 2003. Nu avem copii impreuna. El, fostul sot are un copil din casnicia lui anterioara.
Dupa divort, fostul sot mi-a facut un testament la notariat in favoarea mea , sa-mi mareasca cota parte. in situatia in care el va deceda inaintea mea, eu trebuind sa ma ocup de cele crestinesti pentru el .
Intrebarea mea este, daca fostul sot coproprietar inceteaza din viata inaintea mea, fiul lui mostenitor rezultat din alta casnicie ce procent mosteneste la garsoniera sus mentionata si daca poate ataca acest testament de pe urma tatalui decedat.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Mostenire copii delia pop delia pop Buna ziua! Sunt căsătorită, iar soțul meu a mai fost căsătorit și are un copil din fosta căsnicie. Noi acum avem un copil împreună. Înainte de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua... succesiune proprietarul unui imobil, (din urma primei ... Liviu. Marin Liviu. Marin Buna ziua... Proprietarul unui imobil, (din urma primei casatorii are o fata) se recasatoreste .Fosta sotie (coproprietar fiind )vinde cu contract de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate dezmoșteni unicul fiu? Marinescu D. Marinescu D. Cum pot dezmoșteni unicul fiu adult, alcoolic( orfan de mamă de la 4 ani), crescut și întreținut de mine și actuala sotie ( căsătorit la vârsta de 4 ... (vezi toată discuția)