Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire copii

Buna ziua! Sunt căsătorită, iar soțul meu a mai fost căsătorit și are un copil din fosta căsnicie. Noi acum avem un copil împreună. Înainte de casatorie, eu mi-am achiziționat un apartament pe numele meu. De asemenea, sunt copil unic iar apartamentul părinților mei va fi la un moment dat (sper cat mai tarziu) al meu. As vrea sa stiu cum pot face ca aceste doua imobile sa ramana doar ale copilului meu (atunci cand noi nu vom mai fi) si sa nu fie împărțite cu copilul soțului meu din fosta căsnicie. Va multumesc!
Copilul sotului nu poate avea pretentii la mostenirea dvs. El isi mosteneste doar tatal. Avand in vedere ca bunul achizitionat inaintea casatoriei este bun propriu si avand in vedere faptul ca bunul pe care il veti mosteni va fi tot bun propriu, acestea nu vor fi incluse in masa succesorala ramasa dupa sot. Bineinteles, se pune problema ordinii deceselor. Numai in cazul in care decedati anterior sotului, acesta mosteneste 1/4 din imobile, iar fiul dvs 3/4. Apoi, in urma decesului sotului, cota de 1/4 mostenita de dansul de la dvs, se mosteneste mai departe de ambii sai fii, in cote egale.
Va multumesc! Având în vedere că încă nu au trecut 5 ani de la căsătoria noastra, as putea face un contract prenuptial pt păstrarea apartamentului meu doar pt mine, respectiv pt copilul meu? Ar putea un astfel de contract sa securizare 100% bunurile mele sau care vor fi moștenite doar de mine-indiferent de ordinea deceselor?

MihailZC a scris:

Copilul sotului nu poate avea pretentii la mostenirea dvs. El isi mosteneste doar tatal. Avand in vedere ca bunul achizitionat inaintea casatoriei este bun propriu si avand in vedere faptul ca bunul pe care il veti mosteni va fi tot bun propriu, acestea nu vor fi incluse in masa succesorala ramasa dupa sot. Bineinteles, se pune problema ordinii deceselor. Numai in cazul in care decedati anterior sotului, acesta mosteneste 1/4 din imobile, iar fiul dvs 3/4. Apoi, in urma decesului sotului, cota de 1/4 mostenita de dansul de la dvs, se mosteneste mai departe de ambii sai fii, in cote egale.

Nu, sotul nu are cum sa renunte la cota ce i se cuvine din bunurile care raman de mostenit dupa dvs in caz ca decedati inaintea lui. Se numeste pact asupra unei succesiuni nedeschise si este nul absolut. Daca vreti ca sotul sa nu va mosteneasca, divortati de el. Altfel, nu exista o solutie pentru a ramane proprietar si a fi sigura ca fiul din prima casatorie nu mosteneste o cota, prin tatal sau, de la dvs.
Neavand alti copii, puteti dona apartamentul fiului dvs cu rezerva uzufructului viager in favoarea dvs.

delia pop a scris:

Va multumesc! Având în vedere că încă nu au trecut 5 ani de la căsătoria noastra, as putea face un contract prenuptial pt păstrarea apartamentului meu doar pt mine, respectiv pt copilul meu? Ar putea un astfel de contract sa securizare 100% bunurile mele sau care vor fi moștenite doar de mine-indiferent de ordinea deceselor?

MihailZC a scris:

Copilul sotului nu poate avea pretentii la mostenirea dvs. El isi mosteneste doar tatal. Avand in vedere ca bunul achizitionat inaintea casatoriei este bun propriu si avand in vedere faptul ca bunul pe care il veti mosteni va fi tot bun propriu, acestea nu vor fi incluse in masa succesorala ramasa dupa sot. Bineinteles, se pune problema ordinii deceselor. Numai in cazul in care decedati anterior sotului, acesta mosteneste 1/4 din imobile, iar fiul dvs 3/4. Apoi, in urma decesului sotului, cota de 1/4 mostenita de dansul de la dvs, se mosteneste mai departe de ambii sai fii, in cote egale.

Nu stiu ce legende urbane vi s-au perindat pe la ureche, legate de cei 5 ani (de ce 5 și nu 10 sau 20 sau 18), dar va asigur ca sunt complet false.
Singura soluție este să faceți acte copiilor dvs, cât trăiți.
multumesc! ce fel de acte ar trebui da fac? de vsnzare-cumparare? chiar daca e minor?