Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Depunere declaratie unica, venit din DDA, cateva ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Depunere declaratie unica, venit din DDA, cateva nelamuri - help pls

Salut,

Am avut un contract pe DDA pe acesti parametri si nu stiu cum sa depun declaratia unica.:

data contract: 15.09.2019 - 15.01.2020

suma bruta: 63550 ron - (am incasat aceasta suma, cu obligatia sa declar si sa platesc eu insumi impozitul, fara retinere la sursa)

esalonari: prima plata in oct 2019, ultima plata in februarie 2020 (lichidare)

Sunt neangajat din 1.09.2019, deci proiectul a fost facut intr-o perioada in care nu eram angajat.

Obligatia mea este sa completez declaratia unica pana pe 15 mai 2020, o depun ca rectificativa pe 2019? sau ca una normala pe 2020 ... ca ies niste sume diferite din ce observ...
In primul rand nu exista DU pentru 2020 decat estimativa, anexa a DU pentru 2019. Deci venitul obtinut in 2020 se va declara in 2021.

Deci, in DU care se depune pana la 25.05.2020 declarati doar ce ati incasat in 2019.

Este foarte important sa ne spuneti cat ati incasat in fiecare an prin prisma obligatiei platii contributiilor sociale.
Multumesc pentru raspuns.

Deci, ce declar este cat am incasat fizic in anul 2019, nu cat scrie in contract ca voi incasa. De exemplu daca am incasat o parte din contract in 2019 si restul in 2020, ce am incasat in 2020 declar abia la anul?
Vstyle, utilizator
Exact.
Multumesc frumos!