Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cate retete compensate pot elibera medicii de familie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cate retete compensate pot elibera medicii de familie intr-o luna?

In luna ian 2020 am fost la medicul de fam ptr reteta compensata pe trei luni ptr afectiunile deja cunoscute.
Ulterior am fost internata in spital (21-31 .o1.2020). La externare am primit reteta compensata ptr alte medicamente noi,(altele decat cele pe care le luam deja.)dar doar ptr o luna. Prezentandu-ma la medicul de familie mi-a fost refuzata cererea de a mi se completa necesarul de medicamente pana la trei luni,spunandu-mi-se ca nu pot primi decat o singura reteta pe perioada definita de timp. E legal??? Ce facem noi pacientii cu noile tratamente??? Chiar suntem fii ploii lasati la bunul plac al sorti??? Mentionez ca medicul de familie mi-a replicat ca astea sunt legile emise de catre psd...acum se trateaza in functie de conducerea politica a tarii???
Unde sa merg ptr a mi se raspunde clar daca e legala eliberarea unei singure retete compensate indiferent ce se intampla pe parcursul celor 90 de zile ptr care a fost eliberata...
Puteti sesiza DJSanatate Publica si CJAsigurari de Sanatate in scris cu nr. de inregistrare/ data.