Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pretentii succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pretentii succesorale

Suntem patru frati in viata si unul decedat (cu urmasi). In urma cu ceva timp mama noastra a decedat si ea. Unul din frati a avut-o in ingrijire si are un inscris dactilografiat, semnat de mamă in prezenta unui martor, in care aceasta DONEAZA toate bunurile sale imobile ( o casa cu curtea aferenta si o suprafata agricola de 0.5 ha), fiului ce a ingrijit-o si care a suportat cheltuielile de inmormantare, si toate celelalte cheltuieli (sanatate, impozit pe cladiri, impozit pe teren, etc.). Succesiunea nu s-a dezbatut. Doi frati au renuntat verbal la mostenire, insa unul are pretentii la partea ce i se cuvine, dupa lege (zice el).
Va rog sa ma lamuriti daca :
1) acesta mai are vre-un drept, atat el cat si ceilalti frati ?
2) in caz ca exista acest drept, care ar fi cota ?
Multumesc mult...iar daca tema, in contextul de mai sus, a mai fost dezbatuta pe acest forum, va rog sa-mi indicati un link.
Buna seara,
Actul respectiv poate fi considerat cel mult un testament olograf dar ....
Dezbaterea succesiunii se poate face la NOTAR daca va intelegeti civilizat sau in instanta daca nu va intelegeti.
Atentie si copiii celui decedat au drepturi succesorale venind prin reprezentare.
1. Da, are.
Art. 1011 din Codul civil prevede ca "(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute."
Deci asa zisa donație cu martori nu are nicio valoare.
2. O patrime, la fel ca ceilalți.
Multumesc mult. La intrebarea 2...raspunsul de 1/4 ...nu cumva ar fi 1/5 avand in vedere si succesorii celui decedat ? Faptul ca fratele care a inmormantat-o, intretinut-o si a avut diferite cheltuieli cat timp mama a fost in viata, nu are insemnatate ?
Olograf înseamnă scris în întregime de mâna autorului.

Un testament olograf trebuie să fie în întregime scris, datat și semnat de mâna testatorului.
Înscrisul dactifogafiat despre care vorbiți nu îndeplinește aceste condiții.

Donația se încheie prin act autentic, sub sancțiunea nulității absolute.
Înscrisul dactilografiat, cu martori, nu îndeplinește această condiție de formă.

Dacă unii dintre frați doresc să respecte voința mamei lor, atunci n-ar trebui să înceapă printr-o renunțare.
Ori renunță toți (mai puțin fratele care a îngrijit-o pe mama), ori mai bine niciunul. Fiindcă partea renunțătorilor nu va profita doar fratelui care a îngrijit-o pe mama, ci, în egală măsută, și celuilalt frate care „are pretenții”. Vor mări și partea acestuia.
romascanu, moderator

Mathushalem a scris:

Multumesc mult. La intrebarea 2...raspunsul de 1/4 ...nu cumva ar fi 1/5 avand in vedere si succesorii celui decedat ? Faptul ca fratele care a inmormantat-o, intretinut-o si a avut diferite cheltuieli cat timp mama a fost in viata, nu are insemnatate ?

In privinta drepturilor succesorale,nu.
Daca ar fi vrut sa aiba inseamnatate, ar fi trebuit sa incheie un contract de intretinere cu mama. Altfel, nu are decat un drept de creanta in privinta cheltuielilor avansate (bineinteles asta presupune ca trebuie sa le si dovedeasca).