Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am fost 5 frati,3au decedat si am ramas 2,fiecare la casele noastre ,casa batraneasca a tatalui meu i-a facut act de mostenire 1/2 sotiei adica mamei si 1/2 fratelui,dupa decesul tatalui mama a facut si ea act de mostenire tot fratelui.Acum a decedat si fratele ce se intampla cu casa si terenul din curte cine il mosteneste?Ce pot face eu unul din cei 2 frati care mai traim, eu l-am inmormantat m-am ocupat cu totul de l-am ridicat de la spital,am facut tot ce se putea face.Cui ramane casa,ce pot face eu cat mai am si eu zile?
Buna seara,
S-au dezbatut succesiunile de pe tata si de pe mama?
Ce intelegeti prin ,,casa batraneasca a tatalui meu i-a facut act de mostenire 1/2 sotiei adica mamei si 1/2 fratelui"?
Ce intelegeti prin ,,dupa decesul tatalui mama a facut si ea act de mostenire tot fratelui."?
Fratele decedat avea copii si sotie?
De pe urma celorlalti frati decedati s-au dezbatut succesiunile?
Avand in vedere ca este aproape de neinteles intrebarea, va rog sa raspundeti la intrebari ca sa va putem ajuta.
Ce s-a facut mai exact? Donatie?
Nu exista act de mostenire cat timp omul traieste.
Deci mama cat era un viata nu putea sa faca act de mostenire fratelui. Si nici cand traia tatal dvs nu putea sa ii faca act de mostenire mamei si fratelui.
A facut vanzare/donatie/intretinere/testament?
casa era a tatalui de la parinti fiind singurul fiu,cand s-a casatorit cu mama mea are un act de mostenire 1/2 mamei si 1/2 fratelui,cand a decedat tatal mama are si ea partea ei 1/2 tot un act de mostenire fratelui cu cealalta parte 1/2/.Nu s-a facut nimic dupa decesulparintilor.Fratele nu a fost casatorit deci nu a avut pe nimeni.
Dupa moartea celorlalti frati nu s-a facut succesiune.Decedand fratele cu act de mostenire in casa a ramas alt frate surdo/mut care a decedat si el.Casa acum este inchisa eu avad casa cu sotia mea ,celalat frate este casatorit in alta comuna unde si locuieste,Eu m-am ocupat cu totate cheltuielile de inmormantare.Fratele decedat a avut 82 ani eu am 74 pot sa mor si eu,nu am nici eu copii,vreau sa rezolv situatia ca am niste nepoti din partea sotiei care ma ingrijesc am 520 ron pensie doar,