Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Mama mea are din prima casatorie un copil (adult acuma) pe care l-a crescut fostul sot. In momentul in care mama s-a despartit de primul sot, cu care nu stim daca a fost casatorita legal sau nu, i-a lasat fratelui meu casa in care locuiau. Din a doua casatorie a mamei au rezultat alti 2 copii - eu si fratele meu.
Tatal nostru bun a decedat, s-a facut succesiunea , in urma careia jumatate de casa i-a revenit mamei si jumatate de casa fratelui meu bun, prin cedarea cotei parti a mea si a mamei.
Prima intrebare este daca copilul mamei din prima casatorie avea dreptul de a veni la succesiune dupa tatal meu ?
A doua intrebare - daca, are dreptul de a veni la succesiune dupa mama, tinand cont ca lui i-a fost lasata o casa.
Copilul din prima casatorie nu poate veni la succesiunea tatalui dvs, intrucat nu exista niciun temei legal; in schimb, el poate veni la succesiunea mamei dvs; analiza spetei depinde si de forma juridica sub care s-a incheiat actul prin care mama dvs i-a transferat proprietatea casei; de exemplu, in cazul in care s-a incheiat un contarct de donatie intre mama dvs si copilul acesteia, dupa decesul acesteia, dvs si fratele dvs puteti cere raportul donatiei- respectiv aducerea la masa succesorala a respectivului imobil- iar daca donatia a fost facuta cu scutire de raport puteti cere reductiunea liberalitatilor excesive- in cazul in care, prin acesta donatie se depaseste cotitatea disponibila a succesiunii si se incalca rezerva succesorala a descendentilor (in cazul dvs- trei copii-rezerva este de 3/4 din masa succesorala)
I. Referitor la prima intrebare raspunsul este NU, intrcat intre copilul mamei tale din prima casatorie si tatal tau nu este niciun grad de rudenie si in consecinta nu poate veni la mostenire.

II. In ceea ce priveste a 2-a intrebare raspunsul este DA. Nu are relevanta faptul ca mama i-a lasat acestuia casa in care a locuit cu primul sot, intrucat cei doi sunt rude de gradul 1 iar acesta are dreptul sa vina la mostenire.

Pentru ca acesta sa nu aiba dreptul la jumatatea de casa a mamei este necesar ca aceasta din urma sa faca un contract de donatie, vanzare-cumparare sau sa-si faca un testament in favoarea dvs. sau a fratelui.
a.oana a scris:

Mama mea are din prima casatorie un copil (adult acuma) pe care l-a crescut fostul sot. In momentul in care mama s-a despartit de primul sot, cu care nu stim daca a fost casatorita legal sau nu, i-a lasat fratelui meu casa in care locuiau. Din a doua casatorie a mamei au rezultat alti 2 copii - eu si fratele meu.
Tatal nostru bun a decedat, s-a facut succesiunea , in urma careia jumatate de casa i-a revenit mamei si jumatate de casa fratelui meu bun, prin cedarea cotei parti a mea si a mamei.
Prima intrebare este daca copilul mamei din prima casatorie avea dreptul de a veni la succesiune dupa tatal meu ?
A doua intrebare - daca, are dreptul de a veni la succesiune dupa mama, tinand cont ca lui i-a fost lasata o casa.

1. Mostenitori dupa tatal dvs sunt : mama dvs, fratele si dvs. Copilul mamei din prima casatorie nu vine la mostenire dupa tatal dvs.

2. La succesiunea dupa mama dvs vine si acest copil, chiar daca i s-a mai lasat un imobil in proprietate. Cred ca cel mai bine este sa va faca contract de vanzare-cumparare. Copilul din prima casatorie a mamei dvs face parte si el din categoria mostenitorilor rezervatari.