avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand trebuie predat permisul ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand trebuie predat permisul ?

Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea formulată de petentul Iordache Gilbert Adrian Ionuţ, în contradictoriu cu Inspectoratul de Poliţie al Jud. Dolj, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, care se depune la Judecătoria Craiova. Pronunţată azi, 07.01.2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

Aceasta hotarare este afișată pe site ul judecatoriei, suntem in 05.02.2020, nici pana acum nu am primit acasa minuta, cand trebuie sa predau permisul ?
Cel mai recent răspuns: Mihnea Dorian , utilizator 09:11, 7 Februarie 2020
Daca nu se face apel trebuie asteptat 30 de zile incepand cu 7.01.2020. Dupa ce trec cele 30 de zile pentru ca hotararea sa devina definitiva, mai sunt inca 30 in care se poate preda permisul fara a lua bonusul de 30 de zile in plus la suspendare. Chiar daca permisul nu e predat, suspendarea incepe dupa 30 de zile de la ramanerea definitiva fara nici o alta formalitate.
Doriti sa spuneti ca trebuie predat in 30 zile de la data ramanerii definitive?
Aceasta hotarare, este definitiva deja de la pronuntare, sau de la data comunicarii acasa, adica, dupa ce primesc acasa minuta, am 30 de zile sa predau permisul ?

Mihnea Dorian a scris:

Daca nu se face apel trebuie asteptat 30 de zile incepand cu 7.01.2020. Dupa ce trec cele 30 de zile pentru ca hotararea sa devina definitiva, mai sunt inca 30 in care se poate preda permisul fara a lua bonusul de 30 de zile in plus la suspendare. Chiar daca permisul nu e predat, suspendarea incepe dupa 30 de zile de la ramanerea definitiva fara nici o alta formalitate.

Pentru a de deveni definitiva trebuie asteptat 30 de zi de la comunicare, apoi aveti la dispozitie alte 30 de zile sa predati permisul.
Hotararea trebuie sa ajunga din moment in moment dar au fost cazuri in care a ajuns si dupa 2 sau 3 luni, ceea ce este cam ilegal.
Imi cer scuze pentru informatia eronata postata initial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Predare permis de conducere Dan897 Dan897 Am pierdut un proces in care am cerut anularea unui PV intocmit de Politia Rutiera. Prin urmare, trebuie sa predau permisul de conducere (care mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Predarea permisului de conducere valentin16hz valentin16hz Buna ziua, am si eu o problema in legatura cu permisul de conducere. Pe data de 07.06.2020 am fost verificat cu aparatul etilotest si rezultatul a fost 0,04mg ... (vezi toată discuția)
Plangere pv respinsa.... nu sunt lamurit! danylukristy danylukristy Buna-ziua. Am contestat procesul verbal de suspendare a permisului, si pe 5.11.2014 s-a respins plagerea(banuiesc ca pe fond). De la politie mi-a zis ca ... (vezi toată discuția)