Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxe Tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxe Tva

Buna ziua,

Detin un magazin online, vanzarea se va face doar in RO.
Produsele le achizitionez din UE, detin cod intracomunitar, firma este neplatitoare de Tva deci le achizitionez fara Tva.
Cum trebuie sa emit factura? tot fara tva pentru clientii din Ro?
Ce ar trebui sa apara la rubrica Tva si la Taxe? ( Fara Tva sau Tva 0%)??
Transportul este scutit sau nu de Tva?

Multumesc
Buna ziua. Da . emiteti facturi fara tva pana atingeti plafonul de 100.000 de euro din vanzari, calculat anual. Arentie si la codul special esre valabil la achizitii din uniune pana in 10.000 de euro. Dupa aceasta trebuie sa obtineti cod de tva si il anulati pe cel special. Transportul pentru achizitiile din uniune este cu tva , sau fara, depinde cine va face factura. Dar nu va afecteaza pentru ca dumnavoastra inregistrati toata valoarea si măriti costul de achiziție al produselor

Oana A.M. a scris:

Buna ziua,

Detin un magazin online, vanzarea se va face doar in RO.
Produsele le achizitionez din UE, detin cod intracomunitar, firma este neplatitoare de Tva deci le achizitionez fara Tva.
Cum trebuie sa emit factura? tot fara tva pentru clientii din Ro?
Ce ar trebui sa apara la rubrica Tva si la Taxe? ( Fara Tva sau Tva 0%)??
Transportul este scutit sau nu de Tva?

Multumesc

nbulea, nu mai induceti lumea in eroare. Incurcati lucrurile rau de tot.
1. Plafonul de TVA este de 300.000 lei, nu 100.000 euro. Plafonul de 100.000 euro este pentru a trece de la TVA trimestrial la TVA lunar.
2.Tocmai ca acel cod special de platitor de TVA este obligatoriu incepand cu achizitii peste 10.000 euro , cursul de la data aderarii, adica 34.000 lei.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, este corect, nu eram sigura in legatura cu transportul dar acum m-am lamurit.

O zi frumoasa tuturor!