Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Dupa moartea unei persoane , raman trei mostenitori , toti trei trebuie sa se prezinte la un avocat pentru a si cere drepturile la mostenire? sau pot sa ceara individual partea lor de mostenire. Precizez ca este vorba despre o suma de bani ramasa...
Dacă moștenitorii se inteleg sa mearga toți la notar.
Dacă au neînțelegeri si nu semnează actele veti ajunge la instanta.
Dezbaterea moştenirii este procedura juridică prin care, notarul public sau instanţa de judecată, stabileşte, în urma decesului unei persoane, cine sunt moştenitorii şi care este intinderea masei succesorale, respectiv care sunt bunurile supuse dezbaterii de moştenire.
Succesiunea se poate face pe cale contencioasă, adică atunci când moştenitorii nu se înţeleg şi se ajunge la instanţă, fie pe cale necontencioasă, atunci când dezbaterea moştenirii se face la notarul public şi este emis un certificat de moştenitor.

Puteti dezbate partial succesiunea, doar cu privire la o suma de bani, inclusa in masa succesorala .Ulterior , se poate proceda la dezbaterea succesorala suplimentara, incluzand in masa succesorala alte bunuri.