avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 996 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna seara,

Astazi in cadrul companiei unde sunt angajat, sau mai bine zis, unde am fost angajat, a avut loc o concediere colectiva, iar printre angajatii afectati ma numar si eu.
Nu au fost notificari, am fost anuntat azi doar sa merg sa semnez actul individual de concediere colectiva. In el este precizata data de azi, perioada de preaviz de 20 zile, incepand de azi, ca nu este necesar in aceasta ca in aceasta perioada sa ma prezint la locul de munca si ca se vir pastra toate clauzele contractuale, zile de concediu etc.
Nelamurirea mea este daca tot ce v-am descris este conform legii.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: icscsi , utilizator 21:06, 8 Februarie 2020
Pentru a sti daca este sau vorba despre o concediere colectiva precizati :
- numarul total de salariati
- numarul persoanelor concediate


Cornel Vasile a scris:

Pentru a sti daca este sau vorba despre o concediere colectiva precizati :
- numarul total de salariati
- numarul persoanelor concediate


Total: ~1000, concediati exact, nu stiu, dar peste 300 sigur. De asemnenea, si pe preaviz scrie ‘Concediere Colectiva’.
Procedura concedierii colectiva este una mai complexa...vedeti prevederile din Codul Muncii
[ link extern ]

Privitor la situatia postata, este corect cum a procedat angajatorul ... instiintarea de preaviz si faptul ca pe durata preavizului nu este obligatorie prezenta dvs la serviciu.


Cornel Vasile a scris:

Procedura concedierii colectiva este una mai complexa...vedeti prevederile din Codul Muncii
[ link extern ]

Privitor la situatia postata, este corect cum a procedat angajatorul ... instiintarea de preaviz si faptul ca pe durata preavizului nu este obligatorie prezenta dvs la serviciu.


Nu ar fi trebuit sa existe o notificare inainte de a primi foaia in fata? Sa se afiseze o lista cu angajatii care urmeaza sa fie afectati de aceasta decizie? E practic un ‘de maine nu mai vii’.

Practica se comunica o instiintare salariatului ca intra in preaviz ...niciun angajator din cati cunosc nu afiseaza astfel de liste.

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva ContSters31759 ContSters31759 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti, in cazul unei concedieri colective, inafara de notificarile de preaviz acordate salariatilor, societatea trebuie sa mai faca ... (vezi toată discuția)
Preavizare angajati ContSters31759 ContSters31759 Am o intrebare, se pot lansa preavizele catre salariati, in acelasi timp cu notificarea de concediere colectiva adresata ITM-ului si AJOFM- ului? (vezi toată discuția)
Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele Gabriella& Gabriella& Buna ziua, am nevoie de sfaturile si indrumarile dumneavoastra in urmatoarea problema: Am primit de la Angajator o Notificare : care suna in felul urmator ... (vezi toată discuția)