Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

Buna seara,

Astazi in cadrul companiei unde sunt angajat, sau mai bine zis, unde am fost angajat, a avut loc o concediere colectiva, iar printre angajatii afectati ma numar si eu.
Nu au fost notificari, am fost anuntat azi doar sa merg sa semnez actul individual de concediere colectiva. In el este precizata data de azi, perioada de preaviz de 20 zile, incepand de azi, ca nu este necesar in aceasta ca in aceasta perioada sa ma prezint la locul de munca si ca se vir pastra toate clauzele contractuale, zile de concediu etc.
Nelamurirea mea este daca tot ce v-am descris este conform legii.
Multumesc.
Pentru a sti daca este sau vorba despre o concediere colectiva precizati :
- numarul total de salariati
- numarul persoanelor concediate

Cornel Vasile a scris:

Pentru a sti daca este sau vorba despre o concediere colectiva precizati :
- numarul total de salariati
- numarul persoanelor concediate

Total: ~1000, concediati exact, nu stiu, dar peste 300 sigur. De asemnenea, si pe preaviz scrie ‘Concediere Colectiva’.
Procedura concedierii colectiva este una mai complexa...vedeti prevederile din Codul Muncii
[ link extern ]

Privitor la situatia postata, este corect cum a procedat angajatorul ... instiintarea de preaviz si faptul ca pe durata preavizului nu este obligatorie prezenta dvs la serviciu.

Cornel Vasile a scris:

Procedura concedierii colectiva este una mai complexa...vedeti prevederile din Codul Muncii
[ link extern ]

Privitor la situatia postata, este corect cum a procedat angajatorul ... instiintarea de preaviz si faptul ca pe durata preavizului nu este obligatorie prezenta dvs la serviciu.

Nu ar fi trebuit sa existe o notificare inainte de a primi foaia in fata? Sa se afiseze o lista cu angajatii care urmeaza sa fie afectati de aceasta decizie? E practic un ‘de maine nu mai vii’.

Practica se comunica o instiintare salariatului ca intra in preaviz ...niciun angajator din cati cunosc nu afiseaza astfel de liste.