Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Divort casatorie in strainatate.
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Divort casatorie in strainatate.

Buna ziua.m_am casatorit in spania,dar acum ma aflu singura in romania cu copilul nostru si am decis sa divortez.sotul meu a ramas in spania.este de origine marrocan.eu pot solicita divortul din romania,sau trebuie sa-l solicit in tara in care m_am casstorit??nu avem bunuri in comun,doar copilul si se poate ca el sa nu fie de acord.este posibil ??dc da,unde ar trebui sa fac primul pas???multumesc frumos
Buna ziua,
Transcrieti actul de casatorie in Romania si apoi adresati-va Judecatoriei sect 5 Bucuresti.
Da, se poate solicita desfacerea casatoriei la Judecatoria Sectorului 5, cu atat mai mult cu cat si domiciliul minorului este in tara!