Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita varsta

Va rog sa imi calculati varsta de pensionare in conditiile in care sunt nascuta in iunie 1963, pana in prezent am 37 ani si 5 luni lucrati din care in gr.II cu 100%-12,8 ani si in gr.II cu 75% 2,10 ani ( asta pana in 1999) si lucrez si in prezent dar fara grupa.
Pot sa imi depun dosarul pentru emitere decizie pensie ( fara sa intru inca in pensie) in conditiile in care doresc sa mai lucrez?
Multumesc.
Limita de varsta la 59 ani si 5 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 ani si 5 luni.
Penalizarea va fi in functie de stagiul de la acel moment.
Limita de varsta la 59 ani si 5 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 ani si 5 luni.
Penalizarea va fi in functie de stagiul de la acel moment.
Am solicitat si la casa de pensii raspuns punand la dispozitie aceleasi date ca si aici la dvs.si spre surprinderea mea am primit raspuns ca pot iesi la limita de varsta la 57 ani si 5 luni, deci cu 5 ani mai repede. Au spus ca anii din cartea de munca cu grupa II 100% se iau impreuna cu cei din grupa II cu 75 % si in total sunt 15 ani si 6 luni deci castig 5 ani la vechime. In luna aprilie 2020 voi avea indepliniti si anii de contributie adica plus cei 8 ani care sunt necesari pentru pensie anticipata fara penalizare.
care este opiniadvs.cu privire la aceasta situatie? Pot beneficia de pensie limita de varsta la 57 ani si 5 luni? Mi s-a spus ca pot sa imi depun dosarul pentru pensionare limita de varsta in noiembrie acest an.
Multumesc pentru orice raspuns din punctul dvs.de vedere.

Am solicitat si la casa de pensii raspuns punand la dispozitie aceleasi date ca si aici la dvs.si spre surprinderea mea am primit raspuns ca pot iesi la limita de varsta la 57 ani si 5 luni, deci cu 5 ani mai repede. Au spus ca anii din cartea de munca cu grupa II 100% se iau impreuna cu cei din grupa II cu 75 % si in total sunt 15 ani si 6 luni deci castig 5 ani la vechime. In luna aprilie 2020 voi avea indepliniti si anii de contributie adica plus cei 8 ani care sunt necesari pentru pensie anticipata fara penalizare.
care este opiniadvs.cu privire la aceasta situatie? Pot beneficia de pensie limita de varsta la 57 ani si 5 luni? Mi s-a spus ca pot sa imi depun dosarul pentru pensionare limita de varsta in noiembrie acest an.
Multumesc pentru orice raspuns din punctul dvs.de vedere.

Prin transformare aveti 14 ani in grupa II de munca in procent de 100%.

14 4 8
62 ani si 5 luni(varsta standard) - 4 ani si 8 luni (reducerea pentru grupa II/legea 215/2019)= 57 ani si 9 luni- limita de varsta
Acesta este calculul corect.