Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista vreo lege sa nu imi permita sa pun copacul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista vreo lege sa nu imi permita sa pun copacul la mai putin de 1m de gard cu vecinu ?

Buna ziua ,

Am la tara o casa veche , unde am cativa copaci fix langa gardul cu un vecin .
Am discutat cu el care dorea sa ma convinga sa tai copacii aceia pt ca "nu le da voie la plantele lui sa creasca" .
In fine ,vazand ca nu reuseste sa ma convinga a zis o fraza gen " stii ca te pot da in judecata pt ca ai copacul la mai putin de 1m de gard ".

Sincer nu i-am dat importanta ca nu cred ca o sa ma dea in judecata , dar sant curios daca are un termen legal , daca exista acea lege care nu imi permite sa am un pom la mai putin de o anumita distanta fata de gardul lui .

Este real ?
cozsmin2, utilizator
Art. 613-Cod civl

Distanţa minimă pentru arbori

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Detalii: [ link extern ]
Buna ziua,
Art. 613 Cod Civil!
Distanţa minimă pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
Cred ca v-am lamurit!
Vedeti daca in zona nu exista o cutuma ca acei copaci sa fie pe razor!
Da, art.613 din Codul civil.
Distanţa minimă pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.