Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Este legal sa oferi consultanta psihologica fara sa ai ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Este legal sa oferi consultanta psihologica fara sa ai studii?

Buna ziua. Eu am trecut prin niste probleme destul de grave din punct de vedere psihic, am reusit sa mi le rezolv singur, fara medicamente, am si scris o carte in acest sens, pentru a putea ajuta si alte persoane cu aceleasi probleme.
Intrebarea mea este: Eu nu sunt de specialitate, dar as putea sa ofer consultanta (platita) prin care sa ajut oamenii sa se vindece singuri de anxietate/depresie, aplicand intocmai metodele mele?
Trebuie neaparat sa termin o facultate de profil pentru a oferi o astfel de consultanta psihologica?
Este ilegal daca ofer aceasta consultanta oamenilor sau exista vreo cale (legala) prin care se poate "ocoli" aceasta obligativitate, de a fi de specialitate?

Multumesc.
Dacă acordați consultații psihologice exercitati profesia fara drept, fapta care constituie infracțiune.

Este un subiect delicat.
Daca ati scris o carte oamenii o pot citi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Chiar si atunci cand omul care primeste consultanta de la mine semneaza un acord prin care este absolut constient ca nu sunt de specialitate dar este de acord, totusi, sa primeasca aceasta consultanta?
Procurorul va poate încadra juridic fapta in acest fel deoarece nu faptul că omul.cunoaste ca nu sunteti psiholog autorizat contează ci faptul ca exercitati profesia fara drept.

Însă...este posibil sa nu exercitati activitatea de psihologie.
Mergeți la avocat daca aveti probleme si analizează avocatul.cum.sa va apere in concret.
Apararile pot fi foarte inteligente si abile in astfel .de cazuri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat