avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Sotul a platit ratele la apartamentul meu, in timpul casatoriei. Doresc sa stiu daca eu ii datorez integral suma achitata, avand in vedere ca si el a locuit aici. Avand si copil mic de care m-am ocupat si avand mereu venit in perioada casatoriei. Merci
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:30, 13 Februarie 2020
Nu, de regula, pe jumatate.
Veniturile, cel putin cele din salarii sunt bunuri comune. el o fi platit rata, dvs ati platit mancarea poate, ati ingrijit copilul cat el a putut munci, ..
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2020
gi-jane2, moderator
De principiu jumatate din ratele platite in timpul casatoriei ar constitui dreptul de creanta al sotului, sigur in functie si de veniturie realizate in timpul casatoriei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocarea donatiei intre soti ContSters4978 ContSters4978 Am o intrebare,as vrea sa stiu pareri mai multe,daca se poate.Am intalnit un caz.Sotie si sot.Sotia ii doneaza sotului prin act de donatie,dupa ... (vezi toată discuția)
Divort, partaj aqarela aqarela Buna ziua.sotul meu vrea sa divorteze dupa 3ani d casatorie. Avem un bebe de 7luni.in momentul d fata stam in apartamentul meu achizitionat inainte d ... (vezi toată discuția)
Partajul unui apartament cumpărat prin prima casă înaintea căsătoriei: îl pot câștiga dacă fac dovada veniturilor din perioada căsătoriei? cosminache123 cosminache123 Buna ziua Am cumparat un ap prin programul prima casa, inaintea casatoriei, dupa aproximativ 2 ani am cunoscut pe fosta sotie cu care m-am si casatorit.In cei ... (vezi toată discuția)