Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVOCAREA DONATIEI INTRE SOTI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVOCAREA DONATIEI INTRE SOTI

Am o intrebare,as vrea sa stiu pareri mai multe,daca se poate.Am intalnit un caz.Sotie si sot.Sotia ii doneaza sotului prin act de donatie,dupa casatorie,jumatate din apartamentul sau pe care ii avea dinaintea casatoriei de la bunica ei,o alta donatie-deci.Sotul investeste impreuna cu sotia in acest apartament toti banii rezultati din vanzarea altui apartament platit integral de sot,dar ultima rata achitandu-se dupa ce acestia s-au casatorit,intrandu-i deci jumatate din apartament automat sotiei,pe nume.Din toti acei bani s-au cumparat 2 masini si restul au fost investiti cum spuneam in apartamentul sotiei,primit de la bunica..In urma divortului,sotia ar vrea sa revoce donatia pt.a primi inapoiapartamentul pe nume,cu toate modificarile facute din banii amandurora...legal,dar practic doar banii munciti de sot au fost investiti in aceste ziduri.Majoritatea bunurilor din apartament sunt bunuri proprii sotiei,doar cateva piese de mobilier sunt luate dupa casatorie.Sotia ar vrea si o masina din cele 2 cumparate dupa casatorie.Si normal,si copilul minor de 2 ani,pe care oricum e sigura ca-l va obtine.Ce sanse sunt ca sotia sa se aleaga cu intreg apartamentul pe nume din nou,cu o masina si cu copilul?Multumesc anticipat.[addsig]
Complicata treaba!
C.Civil spune ca Donatiile facute intre soti in timpul casatoriei sunt revocabile(art.937).
Deci in principiu se poate revoca o astfel de donatie.
In rest, impartirea bunurilor intre ei , se va face conform regulilor de la partaj.
O regula este ca impartirea bunurilor Comune( dobandite in timul casatoriei) se face in functie de contributia materiala a fiecarui sot la dobandirea acestora.
Cred ca se poate alege cu toate astea dar trebuie sa plateasca sotului o suma care nu va fi raportata numai la banii munciti de acesta; Totul depinde de modul in care va aprecia instanta cu privire la apartamentul sotului, cumparat in rate inainte de casatorie, si vandut apoi pentru a se investi in celalalt apartament;
Mie nu mi se pare ca ar fi trecut jumatate din apartament automat pe numele sotiei pentru ca s-a achitat ultima rata in timpul casatoriei;
Acest lucru ar fi fost posibil numai daca transferul proprietatii ar fi avut loc la data achitarii integrale; pentru asta insa, era nevoie de prevedere expresa, introdusa in contract, despre care nu precizezi ca ar exista;
Asadar, daca nu exista o astfel de clauza, situatia este urmatoarea: sotia are un drept de creanta asupra ratelor platite in timpul casatoriei pentru apartamentul sotului, pe care insa sotul l-a vandut pentru a investi banii in apartamentul proprietate comuna; asadar, chiar daca se revoca donatia (ceea ce este posibil), apartamentul revine sotiei intr-adevar, insa se vor lua in calcul, la investitiile in apartament, nu numai banii munciti de sot ci si pretul apartamentului vandut in timpul casatoriei.
simona
Stiam ca donatia intre soti e revocabila,multumesc mult pentru raspunsuri,dar mi se pare f.complicat,mai ales ca nu am fost f.clara.Simona,apartamentul sotului a fost luat in folosinta inainte de a se casatori,sotul l-a platit anual cat a putut,fara acte,pe incredere,si chiar dupa casatorie,a platit ultima rata,data la care s-au facut si actele,ca si cand ar fi fost platit atunci integral de catre amandoi,desi sotia nu a avut nici o contributie,de aceea zic ca sotiei i-a revenit din oficiu jumatate in proprietate,jumatate pe care zic eu nu i-o mai putea lua nimeni,pentru ca a devenit bun comun,nu?[addsig]
In cazul asta, intr-adevar, apartamentul sotului a devenit bun comun; pai avem urmatoarea situatie:
sotii si-au vandut un apartament pentru a investi in altul; au mai luat si 2 masini din pretul apartamentului vandut; sotul are dreptul asadar la jumatate din investitiile din apartament precum si la jumatate din suma investita in masini; eu cred ca sotia trebuie sa se concentreze pe obtinerea apartamentului asa cum a fost amenajat, insa va trebui sa renunte la masina; sau daca e mai ieftin, sa ia si o masina si sa-i mai dea lui o suma -cat i se cuvine ca urmare a investitiilor efectuate in apartament; zic asta pentru ca ma gandesc ca poate suma pe care ar trebui sa i-o dea lui este mai mica decat o masina noua, plus ca sotul cu siguranta nu percepe dobanda, pe cand daca s-ar imprumuta la banca pentru o noua masina...........
Asta insa veti hotari voi impreuna.
simona
Mersi mult Simona.Nu sunt logata acum.Mai scrie-mi.Anca Baciu