Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVOCAREA DONATIEI INTRE SOTI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVOCAREA DONATIEI INTRE SOTI

Am o intrebare,as vrea sa stiu pareri mai multe,daca se poate.Am intalnit un caz.Sotie si sot.Sotia ii doneaza sotului prin act de donatie,dupa casatorie,jumatate din apartamentul sau pe care ii avea dinaintea casatoriei de la bunica ei,o alta donatie-deci.Sotul investeste impreuna cu sotia in acest apartament toti banii rezultati din vanzarea altui apartament platit integral de sot,dar ultima rata achitandu-se dupa ce acestia s-au casatorit,intrandu-i deci jumatate din apartament automat sotiei,pe nume.Din toti acei bani s-au cumparat 2 masini si restul au fost investiti cum spuneam in apartamentul sotiei,primit de la bunica..In urma divortului,sotia ar vrea sa revoce donatia pt.a primi inapoiapartamentul pe nume,cu toate modificarile facute din banii amandurora...legal,dar practic doar banii munciti de sot au fost investiti in aceste ziduri.Majoritatea bunurilor din apartament sunt bunuri proprii sotiei,doar cateva piese de mobilier sunt luate dupa casatorie.Sotia ar vrea si o masina din cele 2 cumparate dupa casatorie.Si normal,si copilul minor de 2 ani,pe care oricum e sigura ca-l va obtine.Ce sanse sunt ca sotia sa se aleaga cu intreg apartamentul pe nume din nou,cu o masina si cu copilul?Multumesc anticipat.[addsig]
"Ce sanse sunt ca sotia sa se aleaga cu intreg apartamentul pe nume din nou,cu o masina si cu copilul?Multumesc anticipat.[addsig]"

80% :D (adica multe sanse) .

Chiar nu vad greutatea spetei ...
Sorry

te bate un gand de divort Anca ? :)