Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului medical la un al doilea angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului medical la un al doilea angajator

Buna ziua,
O angajata care are stagiu complet la un angajator si stagiu de o luna la un alt angajator , prezinta un concediu medical pentru boala obisnuita.
Cel de al doilea angajator, la care nu are stagiul complet, trebuie sa plateasca concediul medical, si cum se face calculul?
Daca urmeaza sa intre in concediu prenatal tot fara sa indeplineasca conditia de stagiu, cum se va face calculul in acest caz?
Va multumesc !
Cel de al doilea angajator, la care nu are stagiul complet, trebuie sa plateasca concediul medical ... salariata va aduce adeverinta cu veniturile de la locul de munca de unde are stagiu de cotizare complet.
Nu este corect ca fiecare angajator sa calculeze concediul medical pe baza veniturilor si a numarului de zile lucrate ?
Daca numai unul dintre angajatori poate plati concediul medical, nu trebuie sa-l calculeze cel la care are stagiul complet?
Vedeti si Ordinul 15/2018 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
[ link extern ]

art.59 si urm.