Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara as avea nevoie de ajutor in urma cu mult timp am vandut un apartament si cu banii respectivi am ridicat o casa in care locuiesc pe pamantul parintilor alaturi de casa lor dar nu am acte pe aceasta tatal a decedat recent daca doamne fereste moare si mama cum se imparte averea intre frati? Imi este frica sa nu se evalueze totul laolalta si sa se imparta egal inclusiv casa mea, casa in care am investit foarte mult, imi este frica sa nu raman pe drumuri
Roberto91, utilizator
Păi fix asta o sa să întâmple.
Din punct de vedere legal, terenul este al părinților, deci și casa construită de dvs este tot proprietatea lor. Ca atare, va fi inclusă în masă succesorala.