Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legalitatea modului de a vota in sedintelele unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legalitatea modului de a vota in sedintelele unui Consiliu de Administratie

Intr-un CA compus din patru membri in care hotararile se deliberează valabil în prezenţa a cel puţin 3 dintre membrii săi, incluzând preşedintele sau, în absenţa acestuia, vicepreşedintele.
Hotărârile sunt adoptate cu votul majorităţii membrilor prezenţi, iar în caz de balotaj, votul preşedintelui sau, în absenţa acestuia, cel al vicepreşedintelui este decisiv.
Hotărârea adoptată este obligatorie pentru toţi membrii Consiliului Comisiei, membrii care au votat împotrivă şi cei absenţi putându-şi consemna opinia separată în procesul-verbal al şedinţei respective.
Cum se procedeaza in urmatoarea speta:
in cadrul sedintei sunt prezenti cei 4 membri legal numiti
pentru o propunere formulata, cei patru membri voteaza in felul urmator:
3 se abtin iar unul voteaza pentru
Care este decizia finala?
Propunerea s-a aprobat sau s-a respins?

Rog formularea unei opinii in acest sens!
Multumesc anticipat

Cu stima,
Alina

Consiliul de administratie este format dintr-un numar impar de mambri! Cum de au fost desemnati 4?Ati incalcat art.137 (1)din LSC!
Lasand deoparte problema numarului, cred ca abtinerea unui membru nu trebuie sa influenteze decizia. Daca am raporta ca a votat pentru 1 membru din 4, ar insemna ca majoritatea statutara sa nu fie indeplinita tocmai prin influenta celor care s-au abtinut. Solutia corecta dupa parerea mea esta ca "abstinentii" sa fie luati in considerare numai la cvorumul sedintei, nu si la calculul majoritatii de vot. Prin urmare, dupa parerea mea propunerea a fost aprobata.