Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

La custodie comuna cat timp petrece cu mama și cât cu tata copilul... Legal
Autoritatea părintească nu are legătură cu programul de vizitare. Părintele nerezident are dreptul la un program de vizitare, iar celălalt părinte locuiește cu copilul.
Faceti o confuzie între un drept de vizita și autoritatea părintească comună denumită impropriu custodie comună.
Da, nu confundati una cu alta.
Custodia comuna in privinta programului de vizita il face, de regula, pe tata, un tata de duminica, in ciuda aparentelor notionale uzuale din vorbirea curenta, ca parintii ar avea drepturi egale.
Este o himera...aceasta custodie comuna...
O notiune care a creat mai multe complicatii decat a rezolvat.

Pentru ca tatal sa aiba un program de legaturi personale cu minorul foarte bun este foarte mult de lucru in instanta si fara avocat, de regula, nu se obtine asa ceva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și cum se imparte timpul cât sta cu un părinte și cât cu celalalt? Mulțumesc
Dupa cum stabiliti dvs cu tatal sau dupa cum stabileste instanta, daca nu va intelegeti.