avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

La custodie comuna cat timp petrece cu mama și cât cu tata copilul... Legal
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:59, 17 Februarie 2020
Autoritatea părintească nu are legătură cu programul de vizitare. Părintele nerezident are dreptul la un program de vizitare, iar celălalt părinte locuiește cu copilul.
Faceti o confuzie între un drept de vizita și autoritatea părintească comună denumită impropriu custodie comună.
Da, nu confundati una cu alta.
Custodia comuna in privinta programului de vizita il face, de regula, pe tata, un tata de duminica, in ciuda aparentelor notionale uzuale din vorbirea curenta, ca parintii ar avea drepturi egale.
Este o himera...aceasta custodie comuna...
O notiune care a creat mai multe complicatii decat a rezolvat.

Pentru ca tatal sa aiba un program de legaturi personale cu minorul foarte bun este foarte mult de lucru in instanta si fara avocat, de regula, nu se obtine asa ceva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și cum se imparte timpul cât sta cu un părinte și cât cu celalalt? Mulțumesc
Dupa cum stabiliti dvs cu tatal sau dupa cum stabileste instanta, daca nu va intelegeti.

Alte discuții în legătură

Divorț cu minor nou-născut Monica Mintulescu Monica Mintulescu Buna ziua , Care este procedura dpdv legal care apara mama si copilul in cazul unui divort ? in ce situatie mama are drept la custodie- copilul este nou ... (vezi toată discuția)
Custodia tatalui  As avea o intrebare.Am o prietena in varsta de 15ani si e in custodia mamei,si nu mai doreste sa stea cu mama ei ar vrea la tatal ei .(Parinti ei au divortat ... (vezi toată discuția)
Divort cu minor lacri1984 lacri1984 buna ziua, din casnicia anterioara eu am un copil, sotul avand 2. impreuna avem un sugar de 11 luni. divortul este iminent in ciuda eforturilor pe care le am ... (vezi toată discuția)