Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corecție pensie ianuarie 2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corecție pensie ianuarie 2020

Pensionar limita de virsta in decembrie 2019 ,poate beneficia de noul indice de corectie pensie Ianuarie 2020 ?
da,puteti beneficia daca cereti anularea primei decizii in termen de 30 de zile de la comunicare,faceti o noua cerere de pensionare,caz in care veti primi pensia incepand cu data inregistrarii celei de-a doua cereri ; daca au trecut 30 de zile de la data comunicarii primei decizii, data comunicarii fiind ziua in care vi s-a inmimat plicul si ati semnat pentru primirea lui,din pacate nu mai puteti face nimic ;
tiberiu54, utilizator
Nu.
Imi cer scuze ca va deranjez,eu am procedat conform sfatului Dvs. ; saptamana aceasta mi-a venit decizia cu coeficient 1,2 ,am anulat-o imediat si am depus in acelasi timp o noua cerere; sper ca de aceasta data Imi vor aproba coeficientul 1,41; va rog mult sa-mi confirmati ; va multumesc !
Se va confirma.
Va multumesc din suflet ! daca nu erati Dumneavoastra ,n-as fi stiut ce am de facut ; chiar daca nu am incasat pensie pe aproape doua luni,ma bucur ca am facut acest pas si nu am ramas cu pensia mai mica;