avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corecție pensie ianuarie 2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corecție pensie ianuarie 2020

Pensionar limita de virsta in decembrie 2019 ,poate beneficia de noul indice de corectie pensie Ianuarie 2020 ?
Cel mai recent răspuns: tiberiu54 , utilizator 20:09, 28 Februarie 2020
da,puteti beneficia daca cereti anularea primei decizii in termen de 30 de zile de la comunicare,faceti o noua cerere de pensionare,caz in care veti primi pensia incepand cu data inregistrarii celei de-a doua cereri ; daca au trecut 30 de zile de la data comunicarii primei decizii, data comunicarii fiind ziua in care vi s-a inmimat plicul si ati semnat pentru primirea lui,din pacate nu mai puteti face nimic ;
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2020
tiberiu54, utilizator
Nu.
Imi cer scuze ca va deranjez,eu am procedat conform sfatului Dvs. ; saptamana aceasta mi-a venit decizia cu coeficient 1,2 ,am anulat-o imediat si am depus in acelasi timp o noua cerere; sper ca de aceasta data Imi vor aproba coeficientul 1,41; va rog mult sa-mi confirmati ; va multumesc !
Se va confirma.
Va multumesc din suflet ! daca nu erati Dumneavoastra ,n-as fi stiut ce am de facut ; chiar daca nu am incasat pensie pe aproape doua luni,ma bucur ca am facut acest pas si nu am ramas cu pensia mai mica;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea indicelui de corectie la calculul pensiei tiberiu54 tiberiu54 Daca am depus dosarul de pensie in ziua de 31.12.2019 si urmeaza sa primesc pensia incepand cu data de 01.01.2020, ce indice de corectie se aplica, 1,2 sau ... (vezi toată discuția)
Pensie vârstă Gri86 Gri86 Bună ziua. Vă rog să mi spuneți, dacă s-a depus dosarul de pensie vârstă în decembrie 2019 și am primit decizia în febr 2020, se mai poate anula ... (vezi toată discuția)
Bună seara mă poate ajuta cineva cu o întrebare eu am stagiul ... tolea mioara tolea mioara Bună seara mă poate ajuta cineva cu o întrebare eu am stagiul total de cotizare realizat 29 ani 7 luni 25zile cu un total puncte realizate:19.08919 ... (vezi toată discuția)