avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie vârstă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie vârstă

Bună ziua. Vă rog să mi spuneți, dacă s-a depus dosarul de pensie vârstă în decembrie 2019 și am primit decizia în febr 2020, se mai poate anula cererea de pensionare și depusă alta acum? Deoarece din ian 2020 s-a mărit coeficientul de corecție de la 1,20la 1,41 si ar fi păcat să pierd această mărire doar pt că nimeni nu m-a avertizat la timp. Ce pierd în aceasta situație? Menționez că sunt încă angajat, deoarece nu am înregistrat cererea de lichidare. Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gri86 , utilizator 20:08, 9 Februarie 2020
Legea 263/2010

Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.

Se pirde pensia pe perioada dintre data punerii in plata mentionata in decizie si data depunerii noii cereri.
Mulțumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indice corecție pensie ianuarie 2020 condorvb condorvb Pensionar limita de virsta in decembrie 2019 ,poate beneficia de noul indice de corectie pensie Ianuarie 2020 ? (vezi toată discuția)
Buna ziua. situatie: tatal meu primeste decizia de pensionare ... soniq20 soniq20 Buna ziua. Situatie: tatal meu primeste decizia de pensionare anticipata in ianuarie 2020 dar renunta la pensie si lucreaza in continuare. Peste un an decide ... (vezi toată discuția)
Aplicarea indicelui de corectie la calculul pensiei tiberiu54 tiberiu54 Daca am depus dosarul de pensie in ziua de 31.12.2019 si urmeaza sa primesc pensia incepand cu data de 01.01.2020, ce indice de corectie se aplica, 1,2 sau ... (vezi toată discuția)