Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie vârstă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie vârstă

Bună ziua. Vă rog să mi spuneți, dacă s-a depus dosarul de pensie vârstă în decembrie 2019 și am primit decizia în febr 2020, se mai poate anula cererea de pensionare și depusă alta acum? Deoarece din ian 2020 s-a mărit coeficientul de corecție de la 1,20la 1,41 si ar fi păcat să pierd această mărire doar pt că nimeni nu m-a avertizat la timp. Ce pierd în aceasta situație? Menționez că sunt încă angajat, deoarece nu am înregistrat cererea de lichidare. Mulțumesc anticipat.
Legea 263/2010

Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.

Se pirde pensia pe perioada dintre data punerii in plata mentionata in decizie si data depunerii noii cereri.
Mulțumesc frumos.