Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Situatie: tatal meu primeste decizia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Situatie: tatal meu primeste decizia de pensionare ...

Buna ziua. Situatie: tatal meu primeste decizia de pensionare anticipata in ianuarie 2020 dar renunta la pensie si lucreaza in continuare. Peste un an decide din nou sa se pensioneze anticipat si depune din nou dosarul. Pensia calculata va fi cea din decizia din ianuarie 2020 sau se va recalcula (cu o penalizare mai mica)?
Multumesc
A depus cerere de anuare a deciziei de deschidere de drepturi la acel moment(in termen)?
Va depune astazi cererea de anulare. Decizia inca nu a venit.

Carp Mircea a scris:

A depus cerere de anuare a deciziei de deschidere de drepturi la acel moment(in termen)?

Ati postat:
-----ianuarie 2020...
Are la dispozitie doua variante:
Legea 263/2010
Art.106
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.

Art.103
(4) Cererea de pensionare, depusă conform prevederilor alin. (2) sau (3), poate fi retrasă de persoana care a depus-o, până la emiterea deciziei de pensionare.
Cema mai buna varianta este:
106(3)
Isi va verifica si punctajul mediu anual
Redepunerea dosarului se poate face oricand doreste.
Imi cer scuze, am gresit data.
Problema mea ar fi: Tatal meu primeste decizia de pensionare anticipata si renunta la ea .Daca mai tarziu doreste din nou sa depuna dosar de pensionare (tot anticipata), valoarea pensiei calculate la a doua decizie va fi identica cu prima, chiar daca are luni lucrate in plus?
Nu poate fi indentica daca intre timp a mai lucat, a mai realizat stagiu de cotizare.
In plus va scadea si penalizarea.