avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog sa mă ajutați?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog sa mă ajutați?

Am 30 ani și nu am lucrat niciodată din cauza unei probleme de sănătate cum trebuie sa procedez că la bătrânețe sa pot beneficia de pensie
Cel mai recent răspuns: Adriana ioana , utilizator 22:08, 17 Februarie 2020
Potrivit legislației în vigoare, vă trebuie minim 15 ani stagiu de cotizare, pentru a beneficia de o minima pensie la bătrânețe.
Trebuie să lucrați măcar 15 ani.
Dar dacă plătesc eu in fiecare luna se ia în considerare sau nu
Da, se poate plăti lunar stagiu de cotizare, dar trebuie minim 15 ani.
E cam scumpă contribuția lunară.
Îmi puteți spune cam de ce suma este vb

Dapix a scris:

Da, se poate plăti lunar stagiu de cotizare, dar trebuie minim 15 ani.
E cam scumpă contribuția lunară.

25% din salariul minim BRUT - 2230 lei.
558 lei lunar.

Alte discuții în legătură

Salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ... cochintu cochintu salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ca este posibil sa va intra o lege in vigoare pentru cumpararea vechimii la pensie in romania.am ... (vezi toată discuția)
Cum pot beneficia de pensie la batranete? gabitza1980 gabitza1980 Buna dimineata.Ce poate face o persoana ca la batranete sa poata lua pensie in conditiile in care momentan nu munceste cu contract de munca mentionez ca are ... (vezi toată discuția)
Contributie pensie Obedu Obedu Bună ziua. Am o întrebare, sunt coasigurat sănătate la soție, exista o cale cu Casa de Pensii doar pentru achitarea vechimi? 15%? Adică nu 25% cât este ... (vezi toată discuția)