Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Va rog sa mă ajutați?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Va rog sa mă ajutați?

Am 30 ani și nu am lucrat niciodată din cauza unei probleme de sănătate cum trebuie sa procedez că la bătrânețe sa pot beneficia de pensie
Potrivit legislației în vigoare, vă trebuie minim 15 ani stagiu de cotizare, pentru a beneficia de o minima pensie la bătrânețe.
Trebuie să lucrați măcar 15 ani.
Dar dacă plătesc eu in fiecare luna se ia în considerare sau nu
Da, se poate plăti lunar stagiu de cotizare, dar trebuie minim 15 ani.
E cam scumpă contribuția lunară.
Îmi puteți spune cam de ce suma este vb

Dapix a scris:

Da, se poate plăti lunar stagiu de cotizare, dar trebuie minim 15 ani.
E cam scumpă contribuția lunară.

25% din salariul minim BRUT - 2230 lei.
558 lei lunar.