Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributie pensie

Bună ziua. Am o întrebare, sunt coasigurat sănătate la soție, exista o cale cu Casa de Pensii doar pentru achitarea vechimi? 15%? Adică nu 25% cât este în prezent, în care întra și sanatatea. Sa pot achita strict vecnime 15 %? Procentul de 10% sanatate este practic anulat!? Mulțumesc.
Adresati-va Casei de Pensii cu o cerere in acest sens, contributia este 25% din venitul asigurat. Venitul asigurat trebuie sa fie cel putin egal cu salariul minim, 2230 lei, contributia minima 558 lei/lunar.
elenazan, utilizator