Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract arenda

ce se intimpla cu contractele de arenda in vigoare daca intervine decesul arendatorului?se pot desfasura pina la expirarea termenului de valabilitate?
In situatia in care nu exista o interdictie stipulata in mod expres, contractul de arenda ar putea continua cu mostenitorii arendatorului pana la expirarea duratei contractuale.
inca nu s-a facut succesiunea, contractele nu au expirat.in aceste conditii aceste contracte isi inceteaza efecele?
Nu, contractele nu isi inceteaza efectele. La decesul arendatorului, toate drepturile si obligatiilor rezultate din contractul de arenda trec asupra mostenitorilor.