Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere supraveghere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere supraveghere bloc

Un proprietar al unui apartament situat la parterul blocului, care are intrarea in locuinta prin balcon, a montat de curand 2 camere de supraveghere, la cele 2 colturi ale balconului:1 camera indreptata spre usa de intrare si o camera la coltul lung al balconului, care e indreptata spre intrarea in bloc si zona din fata blocului. Nu are acordul nici unui vecin si nici al asociatie de proprietari pentru montarea acestor camere insa el supravegheaza zona de intrare in bloc si probabil stocheaza imaginile (nu stim pentru ce perioada si in ce scop le foloseste). Mentionez faptul ca acest proprietar a facut inchisoare iar vecinii se tem de faptul ca prin intermediul acestor camere ii urmareste.
As dori sa ma ajutati cu informatii privind demersurile, aprobarile si interdictiile cu privire la montarea camereleo de supraveghere de catre persoanele fizice si stocarea si folosirea imaginilor captate.
Sesizare la ANSPDCP. Faceti poze la camerele de supraveghere, sa se vada cum sunt indreptate, etc si depuneti plangere. Chiar daca Regulametnul 679 / 2016 vizeaza in special operatorii persoane juridice, in cazul de fata se aplica si pentru vecin. In mod normal, nu ar avea nevoie de acord daca acele camere ar bate strict pe proprietatea lui.
Instalarea sistemelor de supraveghere in partea comuna de condominiu obliga respectarea procedurii legale,,
Una dintre conditii este acordul individual al tuturor proprietarilor
Legiuitorul a impus dispozitii exprese care prevad ca proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune de condominiu
Utilizarea partii comune respectiv fatada condominiului de catre un proprietar se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchirirere sau de folosinta
Instalarea sistemelor de supraveghere legal poate fi realizata numai de catre operatori economici autorizati cu licenta IGPR
Sesizati oficial politia teritoriala si ANSPDCP