Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce tip de extras CF e necesar pentru succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce tip de extras CF e necesar pentru succesiune?

Bună ziua,

1. Ce tip de extras CF al apartamentului este necesar pentru succesiune ?
2. Îl pot obține personal, online & contra cost, sau este obligatorie intervenția notarului?
3. Cât de recent trebuie să fie extrasul CF pentru a fi valabil la încheierea succesiunii?

Mulțumesc.
rabina, utilizator
1. extras de carte funciara pentru informare
2. il puteti obtine personal, online sau letric la fel cum il poate obtine si notarul public, costul este de 25 de lei
3. legea nu precizeaza
Vă mulțumesc mult. Tocmai m-ați scutit, prin informare, de plata unei taxe de 250 lei, pe principiul „doar notarul poate”.
Ma bucur, dar nu inteleg.
Un notar public v-a spus ca obtinerea extrasului de carte funciara va costa 250 de lei?
Inseamna ca e unul dintre puținii notari fără prea multi clienti daca se "bucură" la un extras de CF.