avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce tip de extras CF e necesar pentru succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce tip de extras CF e necesar pentru succesiune?

Bună ziua,

1. Ce tip de extras CF al apartamentului este necesar pentru succesiune ?
2. Îl pot obține personal, online & contra cost, sau este obligatorie intervenția notarului?
3. Cât de recent trebuie să fie extrasul CF pentru a fi valabil la încheierea succesiunii?

Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2020
rabina, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 17:31, 19 Februarie 2020
1. extras de carte funciara pentru informare
2. il puteti obtine personal, online sau letric la fel cum il poate obtine si notarul public, costul este de 25 de lei
3. legea nu precizeaza
Vă mulțumesc mult. Tocmai m-ați scutit, prin informare, de plata unei taxe de 250 lei, pe principiul „doar notarul poate”.
Ma bucur, dar nu inteleg.
Un notar public v-a spus ca obtinerea extrasului de carte funciara va costa 250 de lei?
Inseamna ca e unul dintre puținii notari fără prea multi clienti daca se "bucură" la un extras de CF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extras carte funciara mshboss mshboss Buna seara! Un extras de carte funciara pt autentificare este valabil din momentul înregistrării cererii, sau este valabil din momentul emiterii lui de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am și eu o situație mai delicata.mi s-a eliberat ... Cameliadiac Cameliadiac Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de ... (vezi toată discuția)
Pret certificat fiscal anapopana anapopana Buna. Ma poate informa cineva cat costa eliberarea unui certificat fiscal (aprox.) ? (pentru dezbaterea unei succesiuni si intabulare totodata). Pe cine am ... (vezi toată discuția)